close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • MALEZJA

 •  

  Stolica: Kuala Lumpur

  Stolica administracyjna: Putrajaya
  Waluta: ringgit (MYR), 1 MYR = 100 senów;
  Język urzędowy: malajski
  Inne języki: angielski, chiński, tamilski

  WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. W przypadku pobytu nie dłuż­szego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przy­padku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.

  PRZEPISY CELNE nie odbiegają od powszechnie przyjętych stan­dardów. Rząd z dniem 01.01.2010 r. nałożył obowiązek wypełnienia deklaracji celnej i po­siadania zezwolenia na przywóz i wywóz środków finansowych w wysokości przekraczającej 10.000 USD (ok. 34.000 MYR) w odniesieniu do sumy wszystkich posiadanych przy sobie środków w różnych walutach, w tym w czekach podróżnych. Zgoda wyda­wana jest w ciągu 1 dnia. Nie ma podatku VAT.

  PRZEPISY PRAWNE. Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią.

  MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

  UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpie­czeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługę. Ubezpieczenie można kupić na miejscu w licznych biurach podróży.

  SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Nie ma szczególnych zagrożeń sani­tarno-epidemiologicznych. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest stosunkowo tanie, a poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie.

  INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Honorowane jest między­narodowe prawo jazdy. Uznawane jest również polskie prawo jazdy z załączonym tłumaczeniem na język angielski.

  PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wy­pełnienia deklaracji imigracyjnej. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta; korzystanie ze wszystkich środków transportu jest bezpieczne. Na terenach pozamiejskich znajomość języka angielskiego jest znikoma i turysta może mieć kłopot z poro­zumieniem się także z lokalną administracją i policją.

  BEZPIECZEŃSTWO. Przestępczość jest stosunkowo niewielka. Poważnym i stale rosnącym problemem są jednak kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach. Rabunek dokonywany jest przez co najmniej dwie osoby, aczkolwiek zdarzają się napady grupowe i z użyciem broni palnej lub ostrych narzędzi. Samotne kobiety powinny raczej wystrzegać się plażo­wa­nia w stanach Kelantan i Terengganu. Zagrożenie terrorystyczne zasadniczo nie występuje. Na wo­dach przybrzeżnych Malezji, w cieśninie Malakka i na wschodnim Borneo występuje zjawisko piractwa morskiego.

  RELIGIA, OBYCZAJE. Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza pro­wincji, gdzie przeważają muzułmanie i gdzie tradycyjne nakazy i zakazy islamu są bardziej rygorystycznie przestrzegane i egzek­wowane. Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka.

  PRZYDATNE INFORMACJE:

  •   Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Szeroko dostępne są bankomaty. 

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: