close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 grudnia 2017

  W dniach 23-26 listopada 2017 r. trzynastu ambasadorów krajów UE i szefowa Delegatury UE w Malezji, ambasador Maria Castillo Fernandez uczestniczyło w roboczej wizycie w stanie Sabah. Ambasada RP reprezentowana była przez chargé d’affaires a.i. Macieja Tumulca.

  Celem wizyty było przybliżenie przedstawicielom UE głównych gałęzi gospodarki stanu a także możliwości rozwoju współpracy z UE i poszczególnymi jej członkami. Szefowie ambasad krajów UE zostali przyjęci przez władze Sabah m.in. gubernatora stanu T.Y.T. Yang di-Pertua Negeri Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar Haji Mahiruddin oraz przez szefa rządu (Chief Minister), Tan Sri Musa Aman. Jednym z najważniejszych tematów dyskusji z szefem rządu Sabah była kwestia eksportu malezyjskiego oleju palmowego i zastrzeżeń strony unijnej w tym zakresie. Temat jest istotny dla Sabah z uwagi na fakt, że stan ten jest największym producentem oleju palmowego w Malezji. Wyrażono przy tym wolę wzajemnej współpracy i dalszych rozmów na szczeblu federalnym w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

  Na specjalne zaproszenie ministra spraw zagranicznych Malezji, przedstawiciele UE wzięli udział w rozmowach z wysokimi przedstawicielami MSZ Malezji, którym przewodniczył Sekretarz Generalny MSZ, Dato’ Ramlan Ibrahim.

  Ponadto, szefowie placówek UE spotkali się w Kota Kinabalu z kierownictwem SEDIA (Sabah Economic Development and Investment Authority) oraz dyrektorem Sabah Forest Department, Datuk Sam Mannan.

  Podczas spotkania z szefem ESSCOM (Eastern Sabah Security Command) Datuk Hazani Ghazali przedstawione zostały najważniejsze wyzwania wynikające ze strategicznego położenia Sabah w kontekście zakończenia walk w Marawi i zagrożenia terrorystycznego w tym rejonie świata.

  Szefowie placówek UE spotkali się również z lokalnymi organizacjami pozarządowymi odpowiedzialnymi za promocję zrównoważonego rozwoju w stanie i współpracę z lokalnymi społecznościami zamieszkującymi Sabah oraz odwiedzili wioskę Bundu Tuhan w rejonie Parku Narodowego Kinabalu, gdzie realizowany jest unijny projekt ECOLINK.

  Przedstawiciele krajów UE spotkali się również z władzami University Malaya Sabah i studentami tej uczelni. Chargé d’affaires a.i. Maciej Tumulec przedstawił najważniejsze założenia polskiego systemu szkolnictwa wyższego oraz zachęcał malezyjskich studentów do przyjazdu do Polski i większego korzystania z unijnych programów stypendialnych.

  Ostatniego dnia wizyty szefowie placówek wzięli udział w oficjalnym otwarciu European Union Film Festival w Kota Kinabalu, podczas którego wyświetlany jest polski film Planeta Singli.

  23926472_1486451014766044_1710140640921027380_o
  DPoBSAXVwAAqAGv
  DPxH1OdV4AAACal
  DPzoQrKUIAEkpTb

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: